Továbbtanulási lehetőségek

Ezt a honlapot azért hoztuk létre, hogy a felvételi és továbbtanulás előtt álló fiatalok eszmét cserélhessenek.

Célunk elsősorban a szakközépiskolai továbbtanulási lehetőségek bemutatása.

Kevesen tudják, hogy szakközépiskolában (szakiskolában) nem csak az általános iskola után lehet felvételizni, hanem számtalan olyan szakközépiskola létezik, amely az érettségizett korosztály számára nyújt továbbtanulási lehetőséget.


2010. október 29., péntek

Szigorítanák a pótvizsgákat a felsőoktatásban

Legfeljebb kétszer lehetne felvenni egy tantárgyat a felsőfokú tanulmányok idején, az abból kiírt vizsgára pedig legfeljebb kétszer jelentkezhetnének a hallgatók - szigorítaná a jelenlegi szabályozást a felsőoktatási törvénytervezet. A 41 oldalas dokumentum szerint korlátoznák a hallgatók beleszólási jogát a tanulmányi és vizsgaszabályzattal, illetve a térítési és juttatási szabályzattal kapcsolatban, az állami támogatás legnagyobb részét, 70 százalékát pedig feladatfinanszírozással teljesítménymutatók alapján juttatnák az intézményeknek.
Korlátozná a jelenlegi tantárgyfelvételi és vizsgázási lehetőséget a felsőoktatási törvénytervezet - írja az Index. Információi szerint a 41 oldalas anyag két alkalomra korlátozná a tantárgyfelvételi és vizsgázási lehetőségeket. Ha pedig ezeknek nem tudna eleget tenni a hallgató, véget érnének felsőoktatási tanulmányai. Szigorítanák továbbá a hallgatók beleszólási jogát a tanulmányi és vizsgaszabályzat, illetve a térítési és juttatási szabályzat összeállításánál. Ezekben az ügyekben a rendszerváltás óta egyetértési joga van a diákság képviseletének, melyet most megszüntetnének, és helyette érdemi beleszólási lehetőséget nem garantáló véleményezési jogot kapnának a hallgatók.
A tervezet szerint a felsőoktatásba való jelentkezés feltételeként két emelt szintű érettségit határoznának meg, ha azonban a jelentkező nem nyerne felvételt, elégséges pontszám alapján átirányítható lenne más azonos vagy rokon szakon képző felsőoktatási intézménybe akkor is, ha azt nem jelölte meg. A ponthatárokat és a keretszámokat pedig stratégiai célokat követve állapítanák meg.
Az intézmények gazdálkodási autonómiáját némelyest csorbítva a tervezet a következőképpen fogalmaz: "az állam alkotmányos kötelezettsége azonban nem terjed addig, hogy köteles volna mindenki számára az oktatás minden szintjén és valamennyi világnézet keretében állami, illetve önkormányzati iskolákban garantálni a tanuláshoz való jog érvényesítését." Kiolvasható továbbá a tervezetből, hogy a jelenlegi szabályokhoz képest az intézmények csak bizonyos jól körülhatárolt keretek között végezhetnének vállalkozási tevékenységet vagy alapíthatnának spin-off vállalkozásokat - írja az Index.
A finanszírozást is átalakítaná a tervezet: az állami támogatás legnagyobb részét, 70 százalékát feladatfinanszírozással teljesítménymutatók alapján, 15 százalékát az előző évben beiratkozott hallgatók létszáma alapján számított képzési normatíva és 15 százalékát a minősített oktatók számával arányos kutatói normatíva szerint kapnák meg az egyetemek, míg a főiskolák esetén 70 százalék a bázis, és 30 százalék lenne a képzési normatíva. Az ösztöndíjak forrását továbbra is teljes egészében az előző évben beiratkozott hallgatók létszáma alapján határoznák meg.
Korábban a Magyar Hírlapban jelentek meg az új felsőoktatási törvény tervezetével kapcsolatos információk.
(http://www.edupress.hu/)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése